Kostelec? Jeden veliký úspěch

Kostelec? Jeden veliký úspěch

V sobotu 8. října se náš oddíl vypravil na mezinárodní závod Shotokan Cup do Kostelce nad Orlicí. Borovanská výprava činila celkem deset lidí. Za Tameshi-wari závodili Vašek Plecer ml., Přemek Benhák, Ondra Sviták, Tomík Kutta, Denis Cmunt a Jáchym Urban. Pro získání informací se k výpravě přidal i Mates Šesták. Na vše dohlíželi Václav Plecer st., Michal Heřman a Michal Cmunt.

 

Kata - úspěch začal Tomík Kutta

Závody byly dost náročné nejen kvůli velké konkurenci, ale i cestování. Z Borovan jsme vyrazili v pět hodin ráno. S jednou zastávkou cesta trvala přibližně 3 hodiny a 30 minut. Kluci se ihned po příjezdu začali rozcvičovat a soutěž v kata mohla začít. Jako první nastoupili v kategorii mladší žáci Vašek Plecer ml. a Přemek Benhák. Za soupeře měli celkem 64 karatistů.

 

Přemek nastoupil stejně, jako jeho soupeř s Bassai Dai. Katu zacvičil bez chyb a postoupil 2:1 na praporky. Vašek začal s Heian Godan a soupeř zvolil Heian Shodan. I tentokráte byl výsledek 2:1 pro našeho borce. Ve 2. kole Přemek zvítězil opět s Bassai Dai proti Heian Nidan 2:1. Bohužel druhé kolo znamenalo stop pro Vašíka, který se svou Bassai Dai hodně překvapivě nestačil na soupeřovu Heian Shodan (0:3). Škoda, Vašek byl lepší a zasloužil si postoupit. V dalším kole nastoupil Přemek s Jion proti Heian Nidan a bylo z toho další těsné vítězství pro Přemka. Ten prohrál až v semifinále. Soupeř vyhrál s Empi i přes drobnou chybu v závěru. Přemek svou Kanku Sho zvládl dobře. Nejvíce vyrovnaný byl zápas o třetí místo. Přemek zopakoval Kanku Sho a soupeře s Jion porazil 2:1. Borovany získaly první medaili.

 

V konkurenci 40-ti závodníků nastoupil na kata starších žáků Ondra Sviták. Nevedl si špatně a s Heian Godan postoupil přes soupeře s Heian Nidan po výsledku 2:1 do třetího kola (v prvním kole měl Ondra volno). Ve 3. kole zvolil Ondra po domluvě s trenérem Plecerem Bassai Dai a byl z toho další těsný postup. Stop znamenalo až 4. kolo, ve kterém Ondra prohrál s Jion proti zahraničnímu závodníkovi 0:3. Následovala repasáž a v ní Ondra podlehl s Kanku Sho 1:2 soupeři s Heian Nidan.

 

Mezi jednotlivci se v kata představil ještě junior Tomáš Kutta. Soupeřů měl osm a to znamenalo, že v prvním kole potřeboval Tomík nutně zvítězit. Zvolil Kanku Dai a soupeře s Bassai Dai po pěkném výkonu porazil 3:0. Tím se dostal do semifinále a tam si vybral Kanku Sho. Tuto těžkou katu začal Tomáš velmi dobře a vypadalo to na vyrovnaný boj. Rozhodla technická chyba, kdy Tomík nezvládl prostřední pasáž kata. Museli jsme se smířit s bojem o 3. místo. Ten byl soubojem Bassai Dai. Jako první cvičil Tomík a předvedl pěkný výkon. Soupeř svou katu příliš nezvládl a navíc takticky chyboval - Borovany získaly druhou medaili.

 

Očekávalo se vystoupení našeho kata teamu - Sviták, Benhák, Plecer ml. Naši kluci potvrdili roli favorita a své soupeře dvakrát porazili 3:0. Ve finále navíc předvedli kluci výborný bunkai, za který má největší zásluhu trenér Plecer st. Borovany získaly třetí medaili, tentokráte zlatou!

 

Kumite - další zisk medailí

Malou přestávku vyplnili kluci ke krátkému odpočinku a posléze rozcvičení pro odpolední část - kumite. I v této kategorii byli kluci velmi úspěšní a zisk medailí rozšiřovali. Tomík Kutta nastoupil v kategorii junioři do 61 kg. A předvedl dva velmi vyrovnané zápasy. V semifinále porazil 1:0 soupeře díky přesnému úderu do břicha. I finále bylo podobné a rozhodl jediný bod. Ten bohužel tentokrát získal Tomíkův soupeř. Byla z toho stříbrná medaile! Výkon Toma byl dobrý, nechyběla aktivita ani snaha. Na drobných nedostatcích zapracujeme na tréninku.

 

V konkurenci osmi závodníků bojoval Denis Cmunt v kategorii dorostenci do 52 kg pouze jediný zápas. Na soupeře měl a mohl postoupit. Bohužel kvůli rychlým protiútokům si Denis třikrát naběhl a byla z toho zbytečná porážka 0:3. Škoda, ale chybami se člověk učí a pro příště to je pro Denise dobrá zkušenost. Nasazení, rychlost i pohyb měl Denis velmi dobré. Doufali jsme v repasáž, ale Denisův přemožitel v dalším kole prohrál v prodloužení a to znamenalo konec. Denis bohužel v Kostelci medaili nezískal.

 

V kategorii starší žáci do 45 kg měl velkou konkurenci Ondřej Sviták. První kolo měl Ondra volné, a proto začal ve 2. kole. Byl to zápas taktiky, kterou Ondra zvládl. Stačil jeden přesný úder a výsledek 1:0. Ve 3. kole Ondra oplatil svému soupeři vyřazení z kata a po boji vyhrál 3:2 (Ondra předvedl pěkný Sanbon - soupeř kontroval Nihonem). Následovalo čtvrtfinále, ze kterého by Ondra šel do boje o medaile, nebo v případě porážky by skončil. Bohužel se stala druhá varianta. Soupeř byl rychlejší a po výsledku 0:6 si mohl Ondra balit věci (průběh utkání - 0:1, 0:2, 0:3, 0:6).

 

Nejvíce mrzelo vystoupení Vašíka Plecera ml. Ne proto, že by zklamal, právě naopak. Bojoval jako lev a kvůli obrovské konkurenci mu medaile utekla doslova mezi prsty. Nicméně Vašík začal bravurně. V 1. kole porazil soupeře pro krásném Mawashi geri na hlavu 3:0. Soupeře dostal tři vteřiny před koncem. I další kolo patřilo Vašíkovi - zopakoval své kopy a vyhrál 6:0 (3:0, 3:0). Ve třetím kole měl Václav zdatného soupeře a jen dobrá práce a opět další přesný úder na hlavu znamenal vedení 3:0. Soupeř se díky dobré defenzivě Vaška probojoval jen k jednomu bodu. Byl z toho postup do semifinále a veliká radost nejen pro nás trenéry. Bohužel v semifinále Vašek narazil. Soupeř si počkal na každý útok Vaška a rychlými kontry získával jeden bod po druhém. Nakonec utkání skončilo 1:4 (0:1, 0:2, 0:3, 1:3, 1:4). Vašek musel zabojovat ještě o 3. místo. A byl to podobný zápas, jako semifinále. Soupeř takticky vyčkával a aktivního Vašíka trestal z kontrů. Prohra 0:4 (0:1, 0:2, 0:3, 0:4) znamenala zisk 5. místa, což po pěkných výkonech byla malá náplast.

 

Pořadatelé si nevedli nejlépe a nechali čekat kromě Vaška i Přemka Benháka a Jáchyma Urbana do pozdního večera. Kolem sedmé hodiny nastoupil Přemek a Jáchym v kategorii mladší žáci do 41 kg. Konkurence čítala osm karatistů. Jako první nastoupil ve čtvrtfinále Jáchym a čekali jsme, jak se se svou rolí outsidera popere. A Jáchym obrovsky překvapil! Na soupeře vlétl a donutil ho ke čtyřem taktickým chybám, které znamenaly postup Jáchyma do semifinále (vývoj utkání 1:0, 3:0). Po Jáchymovi nastoupil Přemek a svého soupeře v pohodě porazil 6:0 (1:0, 2:0, 3:0, 6:0). V semifinále zopakoval Přemek dobrý a poctivý výkon - vyhrál 5:0 (1:0, 2:0, 5:0). Bohužel Jáchym na zkušeného soupeře v boji o finále nestačil a prohrál 0:5 (0:1, 0:4, 0:5). Finále snů, tedy souboj Přemka s Jáchymem, se nekonalo. Jáchym tedy nastoupil na tatami o 3. místo a předvedl dost možná svůj životní výkon. Soupeře tlačil a nutil k chybám, které trestal. Po základní části byl stav vyrovnaný 3:3 a muselo rozhodnout prodloužení. V něm začal Jáchym skvěle a kopem Mawashi geri na hlavu získal vedení 6:3. Vše korunoval úderem na břicho a výhrou 7:3 - Jáchym získal k velkému překvapení a radosti bronz! Soutěž byla téměř u konce a poslední zápas dne obstaral ve finále Přemek. Zdatného protivníka nakonec udolal a potvrdil svou formu. Kromě zlaté medaile si domu odvezl i vytoužený pohár.

 

Z pohledu trenérů byly závody velmi povedené a až na několik výroků rozhodčích spravedlivé. Mrzí jen to, že jako jediný nezískal medaili Denis Cmunt. Měl na ní a snad se dočká příště. Další závody nás čekají již za týden, kdy se v Českých Budějovicích koná 3. kolo Krajské ligy. Kluci díky za reprezentaci oddílu a skvělé výkony korunované ziskem šesti medailí!

 

Borovany v Kostelci nad Orlicí

Borovany v Kostelci nad Orlicí

 

 

Společně s TJK

Společně s TJK

 

 

Tomáš Kutta třetí v kata junioři

Tomáš Kutta třetí v kata junioři

 

 

Kata team - 1. místo (Benhák, Sviták, Plecer)

Kata team - 1. místo (Benhák, Sviták, Plecer)

 

 

Kumite mladší žáci - Benhák 1. místo, Urban 3. místo

Kumite mladší žáci - Benhák 1. místo, Urban 3. místo

09.10.11